Tibia Dikeni (Eminensiya) Kırıkları

Tibia Dikeni (Eminensiya) Kırıkları

Tibia Dikeni Eminesiyası kırıkları, tibianın diz eklemini oluşturan üst ucu ortasında yer alan dikensi bir çıkıntı olup ön çapraz bağın yapışma yeridir. Bu bölgenin kırıkları nadir olarak görülür. Yaş olarak, ekseriya 5-15 yaşlarında görülür. Tibia eminensiya kırıkları spor yaralanmaları ve dize uygulanan dönme ve makaslama kuvvetlerinin etkisi ile oluşur.

Tibial Eminesiya Kırıklarnın bulguları nelerdir?

Dizde ağrı ve şişlik ilk göze çarpan bulgulardır. Hastalarda ağrı nedeni ile diz hareketleri kısıtlı olup, basamama ve yürüme güçlüğü gözlenir.

Tibial Eminesiya Kırıklarında tanı nasıl koyulmaktadır?

Fizik muayenede şüphelinile olgularda çekilecek radyografi tanıyı koydumaktadır. Direk radyografi tanı da çoğunlukla yeterli olmakla beraber kırık tedaisine yön verecek kırıksınıflanmasının yapılabilmesi ve ek yaralanmaların araştırılması için bazı olgular Bilgisayarı Tomografi ve MR tetkiki gerekebilmektedir.
Tibial Eminensiya kırıklarında kırılan parçanın ayrılması tedavi seçiminde önem arz eder. Sıklıkla kullanılan Meyers ve McKeever sınıflamasına göre;
Tip I : Ön kenardan hafif ayrışma ,
Tip II : Arkadan menteşe gibi bağlı,ön 1/3-1/2 yükselmiş,
Tip III : Tamamen ayrışmış.

Tibial Eminesiya Kırıkları tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Tip 1 ve 2 kırıklar alçı ile tedavi edilirler. Tip 1 de alçı diz 10-20 derece bükülü posizyonda yapılırken Tip 2 eminensiya kırıklarında diz ekstansiyonda iken alçı yapılır. Alçı süresi 4-6 haftadır.
Tip 3 kırıklarda ise artroskopik cerrahi ile tedavi tercih edilmektedir. Ayrışmışparça yerine tam yerleştirildikten sonra vida yada sütür gibi materyallerin yardımı ile tespit edilirler. Bu şekilde ileride ön çapraz bağın gevşekliğine bağlı oluşabilecek diz instabilitelerinin önüne geçilmiş olunur.
Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.