Skolyoz

Skolyoz

Skolyoz deformitesi omurga, omur kemiklerinin biraraya gelmesinden oluşan vücudun önemli destek yapılarında biridir. Normal Omurgaya önden yada arkadan bakıldığında düz çizgide olduğu görülürken yandan bakıldığında sırt tarafında hafif tümsek, bel kısmında çukurlukla karekterize  “S” şeklinde bir yapı vardır. Skolyoz hastalığında ise, omurgada yanlara eğrilik görülür. Skolyozda ayrıca omurlarda rotasyonda görülmektedir.

Skolyozun bulguları nelerdir

Omuz seviyeleri bibirnden farklıdır. Bir taraf omuzda düşüklük olduğu izlenimi verir. Skolyozda bir kürek kemiği diğerinden daha çıkıntılı olabilir.Kalçalardan biri daha yukarıda olabilirken yanlardaki bel çukurları simetrisi de bozulmuştur. İlerleyen skolyozlarda bir tarafta göğüs yada sırtta çıkıntı varmış izlenimi elde edilir. Eğer bu bulgulardan biri fark edilirse, ortopedi uzmanına başvurulmalıdır.

Skolyozun nedenleri nelerdir?

En sık görülen skolyoz idiopatik skolyoz olarak adlandırılırken bazı aielerde daha sık görülmesine rağmen nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Bunun dışında skolyoz daha az olarak doğumsal omurga gelişim anomalileri, serebral palsi gibi nöromusküler hastalıklarda, bacak boyları arasında farklılık olması ve kalça sorunları gibi diğer hastalıklara ikincil olarak görülebilir.

Skolyoz gelişme yaşı nedir?

Skolyoz sıklıkla adolesan dönemde çocuklar puberta evresine girdiği yaşlarda görülür. Hafif derecede skolyoz her iki cinstede aynı oranda görülürken ileri düzeyde skolyoz kızlarda daha sıktır.

Skolyoz tanısı nasıl koyulur?

Ortopedik muayene ile skolyoz tanısı koyulur. Ortopedi uzmanı, skolyozun tipini araştırmak için detaylı fizik muayene ve tüm omurganın radyografileri dışında baze MR ve Bilgisayarlı Tomografi tetkik de isteyebilir.

Skolyozun tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle skolyozun tipi tedavi şeklinde farklılıklara yol açabilmektedir. İdiopatik skolyoz dediğimizen sık görülen tip skolyozda; Radyolojik olarak yapılan ölçümlerdeki Cobb açısı değerlerine göre karar verilir.

Cobb açısı 20 derecenin altındaki hastalarda takip yapılırken 20-45 derece arası korse tedavisi uygulanmaktadır. 45 derece üstü olgularda ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.