Sinovyal Sarkom

Sinovyal Sarkom

Sinovyal Sarkom nedir?

Sinovial hücrelerden kaynaklı olduğu ileri sürülen yumuşak dokunun kötü huylu tümörüdür.

Sinovial Sarkom kimlerde ve hangi bölgelerde görülür?

Sinoviyal sarkom 15-35 yaşlarda görülür. Erkekler de tutulum daha sıktır. Tüm yumuşak doku sarkomlarının %10 ‘unu oluşturur. İlkel sinovyal hücrelerden köken alan sinoviyal sarkom sıklıkla eklem çevresi bölgelerde, yerleşir. Tendon kılıfı ve bursa ile ilişkilidir. Eklem içi görülüm çok nadirdir. Sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. Gövde, el ve ayaklarda da görülebilir. Yakın lenf noduna yayılım 4 olgudan 1 inde görülür.

Sinovyal Sarkomun klinik bulguları nelerdir?

Genelde tümürün olduğu bölgede şişlik, hassasiyet ve ağrı görülür.

Sinovial Sarkomun Radyografi Bulguları nelerdir?

Düz grafilerde tümör içi kalsifikayon var ise görülebilir. Tümörün tanı ve değerlendirilip evrelenmesinde Bilgisayarlı Tomografi ve MR tetkiki kullanılır. Metastaz açısından akciğer tomografisi ve kemik sintigrafisi de yapılmalıdır.

Sinoviyal Sarkomda Tedavi nasıl yapılmaktadır?

Ana tedavi cerrahidir. Bunun yanında Kemoterapi veya Radyoterapide uygulanabilmektedir. Mümkün olan olgularda geniş rezeksiyon yapılarak ekstremite koruyucu cerrahi uygulanır. Ameliyat öncesi radyoterapi uygulanabilir. Metastaz görülme oranı %50 ‘den fazladır. Tanı koyulan vakaların % 20 sinde metastaz olduğu bildirilmiştir.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.