O-Bain (Genu Varum) Deformitesi

O-Bain (Genu Varum) Deformitesi

O-Bain (Genu Varum) Deformitesi, çocuk bacaklarının açılanması ile parentez şeklini almasıdır. O-bain, süt çocuğu çağından erişkine kadar her yaşta görülebilmeltedir. Deformitede çocuk ayaklarını birleştirdiğinde dizlerin birbirinde ayrı kaldığı görülmektedir. Yine ileri düzey deformitelerde ördekvari yürüyüşte görülmektedir.

Sıklıkla görülen =-bain deformitesi, 2 yaş altı çocuklarda görülen fizyolojik tipteki deformitedir. Bu deformiteda çocuklarda erken yürüme, yürüteç kullanımı ve hafif kilolu olma hikayesi mevcuttur.

Tanıda fizik muayene son derece önemlidir. Muayene de çocuklarda eşilk eden başka hastalık ve veya deformite varlığına bakılmalıdır. Açılanmanın derecesi goniometer ile ölçülerek kayıt edilmelidir. Eklem hareket açıklığı ve kemikteki dönme miktarıda incelenmelidir. Ayırıcı tanıda, Blount hastalığı, raşitizm, iskelet sistemi displazileri, geçirilmiş travmaya bağlı büyüme plağı zedelenmeleri unutulmamalıdır.

Tanı da fizik muayene sonrasında tüm alt ekstremiteyi içeren radyografiler çekilerek kemik yapıda bozulma olup olmadığı, açılanmanın ve mekanik aksın ölçülmesi yapılmaktadır. Mekanik aks, femur üst kısımındaki yuvarlak femur başı merkezinden ayak bileği ortasına çekilen hattır. Normalde bu hattın dizin ortasından geçmesi beklenirken bu hastalarda hat dizin iç kısmından geçmektedir.

Fizyolojik genu varum olduğu düşünülen olgular genelde takip ile düzelme göstermektedir. Bu olgular 4-6 ayda bir klinik gerektiğinde radyolojik takip edilirler.
Düzelme göstermeyen yada idiopatik tipteki olgularda özel ortopedik botlar ve gece atelleri fayda sağlayabilmektedir. Daha ileri olgularda ve 4 yaş üstü çocuklarda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.