Nonossifiye Fibrom

Nonossifiye Fibrom

Nonossifiye fibrom nedir?

Nonossifiye fibrom, kemik içindeki bağ dokusunun gelişim anormalisidir. Sadece kemiğin korteksi içinde yer alan küçük olanlarına fibroz kortikal defekt denilmektedir. Nonossifiye fibromların 1/3 ten fazlası çocuklarda görülür. İki taraflı olgularda bildirilmiştir. .Distal femur, proksimal tibia ve distal tibia uçları en sık yerleştiği bölgelerdir. Nonossifiye fibrom (NOF) bir çok uzman tarafından tümör benzeri lezyonlar içinde değerlendirilmektedir.

Nonossifiye fibromun klinik bulguları nelerdir?

Nonossifiye fibrom ve fibroz kortikal defekt klinik bulgu vermediği için genelde başka bir nedenle yapılan radyolojik tetkiklerle tesadüfi olarak tanı almaktadır. Nonossifiye fibrom, patolojik kırığa neden oldu ise kırığa bağlı ağrı ve diğer bulgular görülür.

Nonossifiye fibromada radyolojik bulgular nelerdir?

Nonossifiye fibrom sıklıkla kemiğin metafiz bölgesinde ve eksantrik olarak yerleşir. Çocuk büyüdükçe, kemiğin uç kısmında uzaklaşarak diyafize doğru yer değiştirir. %18 vakada, birden fazla sayıdadır. Sabun köpüğü görüntüsünü taklit eden lobüle yapı gösterir. İnce bir sklerotik kenar ile sınırlıdır. Tanı da radyografi yeterli olurken bazı olgularda MR ve BT tetkikleri istenebilir.

Nonossifiye fibromda tedavi nedir?

Patolojik kırık riski oluşturmayan, küçük nonossifiye fibromlarda (kemiğin çapının yarısını geçmeyen lezyonlarda) takip yeterlidir. Nonossifiye fibromlarda zaman içinde gerileme sık görülür. Tübüler kemik remodalizasyonu ile iyleşme görülebilir. Büyük nonossifiyefbromlarda, eğer lezyonun çapı kemik çapının yarısını geçerse kırık riski olduğu düşünülerek küretej+greftleme yapılabilir.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.