Kondroblastom

Kondroblastom

Kondroblastom nedir?

Kondroblastom (Codman Tümörü), kıkırdak hücresi olan kondroblastlardan köken alan iyi huylu bir kemik tümörüdür.

Kondroblastom kimlerde ve hangi bölgelerde görülür?

Vakaların önemli kısmı 20 yaş altındadır. 20 yaş üzerinde görülmesi çok nadirdir. Sıklıkla uzun kemikler epifizlerine yerleşir. İkincil ossifikasyon merkezlerinden çıkar. Humerus üst ucu, femur alt ve üst ucu, baldır kemiği (tibia) üst ucu en sık görüldüğü yerlerdir.

Kondroblastom nasıl bulgu verir?

Geliştiği bölgenin oluşturduğu eklemde ağrı ilk bulgudur. Herhangi bir yaralanma yada travma hikayesi olmaksızın ağrı gelişmektedir. Ağrı istirahatte de olmaktadır. Bazen hafif bir şişlik te gözlenebilir.

Kondroblastomda Radyolojik bulgular nelerdir?

Normal grafilerde kemiğin uç kısmında epifiz dediğimiz bölge içinde ince bir sklerotik kenar ile çevrili litik alan görünümündedir. Bu litik alan içinde bazen noktasal kalsifikasyonlar görülebilir. Tümörün eklemi geçip geçmediği MR ve Bilgisayarlı Tomografi ile irdelenir. Nadir olsa da Akciğer metastazı olabileceğinden Akciğer Tomografşsş de çekilmelidir.

Kesin Tanı nasıl koyulur?

Tetkik ve bulguların yanında alınacak biyopsinin patolojik incelemsei tanıyı kesinleştirecektir.

Kondroblastom nasıl Tedavi edilir?

Yerleşim yeri dolayısı ile zorluklar olsa da cerrahi olarak küretaj ve greftleme en sık kullanılan tedavi yöntemidir.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.