Fibular Hemimeli

Fibular Hemimeli

Fibular Hemimeli, baldırda yer alan iki kemikten ince ve dış kısımda olan fibulanın konjenital gelişme geriliğidir. Fibular hemimeli hastalığında fibula, tamamen yok yada kısa olabileceği gibi bazen üst kısmında bazende alt kısmında gelişmeme görülebilmektedir. Bazı hastalarda ise ayak kemiklerinin 4-5 parmaklar kemik sıralarının olmadığı görülebilmektedir.

Fibular Hemimeli neden olmaktadır?

Fibular Hemimelinin etiyolojisinde, fetal hayatta ekstremitelerin geliştiği ekstremite tomurcuğu ile ilgili sorunlarla ilgili olabileceği öne sürülmektedir.

Fibular Hemimelinin Bulguları nelerdir?

Yeni doğan döneminde hafif bacak kısalığı eşlik edebilen 5.parmak yokluğu yada tüm fibular hemimeli bulgularının görüldüğü ciddi formda da görülebilir. Fibular hemimelili çocuk büyüdükçe tutuluma güre tablo daha çok oturacaktır. Bu nedenle, bu hastalar çocuk ortopedistince yakın takip edilmelidir. Fibula Hemimelili hastaların hepsinde olmasa da görülebilecek klinik bulgular:

Bacakta kısalık,
Fibulanın tamamen yada kısmen yokluğu,
Femur başı gelişim problemleri,
Diz eklemini ilgilendiren gelişme gerilikleri,
Ayak bileği – Ayak gelişme sorunları

Fibular Hemimelide tanı nasıl koyulur?

Fibular hemimelide tanı intrauterin yada doğumda koyulur. Radyolojik tetkikler ile sınıflandırılması yapılır.

Fibular Hemimeli de tedavi nasıl olmaktadır?

Tanı ve sınıflama sonrası, takip ve tedavi planı deformitenin ciddiyetine göre planlanmaktadır. Tedavide; ortez kullanımı, eksersiz ve bir dizi cerrahi tedaviler gerekmektedir.
Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.