Femur Başı Epifiz Kayması

Femur Başı Epifiz Kayması (SCFE)

Femur başı epifizinin kayması ile görülen bir hastalıktır. Femur başı epifiz kaymasının sıklığı nedir?
Hastalığın görülme sıklığı, 8-13/100.000′ dır. Siyahi ırkta ve Hispaniklerde daha sık görülür. Erkek / Kız oranı 2.4 ‘tür. Sol tarafta daha sık gözlenir. Olguların % 20-40’ ında iki taraflı tutulum gözlenir.

Hastalık neden kaynaklanır?

Hastalık büyümenin en hızlı olduğu 10-16 yaş grubunda sıktır. Hastalarda, obezite sık görüldüğünden risk olarak kabul edilir. Artmış kilo büyüme plağına etki eden makaslama kuvvetlerinde artmayla femur başı epifiz kaymasına neden olabilir. Hipotiroidi,büyüme hormonu bozuklukları, hipogonadizm de daha sık görülür. Femur başı epifiz kayması (SCFE), 10 yaş ve altında yada 16 yaş üstünde görülürse mutlaka endokrin araştırma yapılmalıdır.

Femur Başı Epifiz Kaymasının bulguları nelerdir?

Tipik hasta, adelosan, kilolu erkek hastadır. Sıklıkla, ani başlayan kalça ağrısı ile başvururlar. Aksama ve ayak dışa dönük basma yürüme muayenesinde saptanır. Azalmış kalça fleksiyonu, artmış kalça ekstansiyonu, azalmış kalça iç rotasyonu ve 1-2 cm kısalık sık görülen fizik muayene bulgularıdır.

Femur Başı Epifiz Kaymasının radyolojik bulguları nelerdir?

Ön-arka pelvis yada kalça grafilerinde femur başı epifizindeki kayma I-Hafif kayma: 1/3 ten az kayma, II- Orta düzeyde kayma: 1/3-2/3 arasında kayma, III- Ciddi düzeyde kayma 2/3 den fazla kayma olarak sınıflandırılır.

Yan kalça grafilerinde, yada frog-leg posizyonunda çekilen grafilerde ise kayma açısı ölçülür. Buna göre; I-Hafif kayma: 30 dereceden az açılanma olan kayma, II- Orta düzeyde kayma: 30-60 derece arasında kayma, III- Ciddi düzeyde kayma 60 dereceden fazla kayma olarak sınıflandırılır.

Femur Başı Epifiz Kaymasının Tedavisi nedir?

Femur başı epifiz kayması acil cerrahi tespiti gerektirir. Nazik denenen yerine oturtma manevrası ile kayma yerine oturtulur. Röntgen eşliğinde 1 adet kanüllü vida ile tespit edilir. Başarılı olunamazsa daha fazla denenmez ve olduğu posizyonda yine Röntgen eşliğinde 1 adet kanüllü vida ile tespitlenir.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.