Dadı Dirseği

Dadı Dirseği

DADI DİRSEĞİ (AĞRILI PRONASYON, PULLED ELBOW)

Dadı dirseği, kol ve ele uygulanan çekme kuvvetini takiben çocuklarda ağrı, ağlama ve kolunu kıpırdatmama ile karekterize bir hastalıktır.

Dadı dirseği neden olmaktadır?

Dadı dirseği, sıklıkla önkola uygulanan çekme ve asılma kuvveti ile görülmektedir. Genelde, çocuğun ebeveyninin elini tutarak yürümesi sırasında ayağının sendelemesi ile kolunu tutanın refleks olarak çocuğun elini kolunu yukarı çekmesi ile gerçekleşir.

Dadı dirseğinde ne olmaktadır?

Dadı dirseğinde kola uygulanan çekme kuvveti sırasında  dirsek eklemini oluşturan radius başının etrafını saran anuler ligamentten ayrışması olur ve bu şekilde çocuk elini dışa döndüremez ve ağrı duyar. Tipik olarak bu çocuklar kollarını da kaldırmazlar.

Dadı dirseği nasıl tedavi edilir?

Dadı dirseği, ortopedi uzmanınca el ve önkola rotasyon hareketleri yaptırıldıktan sonra dirseğin tam bükülmesi ile yerine oturtulur. Sıklıkla yerine oturma sesi hissedilir. Çocuğun müdahaleden kısa süre sonra kolunu oynatması beklenir. Redüksiyon sonrası herhangi bir tespit uygulanmaz.

 

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.