Akut Romatizmal Ateş

Akut Romatizmal Ateş

Akut Romatizmal Ateş, tedavi edilmemiş A grubu beta hemofilik streptokok bakterileri ile oluşan boğaz enfeksiyonu sonrası gelişebilir. Akut romatizmal ateş, sıklıkla 5-15 yaş arası çocuklarda görülen imflamatuvar bir hastalıktır. Akut romatizmal ateş hastalığında; eklemler, cilt, sinir sistemi yanında kalp kapakçıkları da tutulabilir.

Akut romatizmal ateşin belirileri nelerdir?

Akut romatizmal ateşte 2-4 hafta önce geçirilmiş bir boğaz enfeksiyonu hikayesi vardır. Başlıca bulgulara örnek olarak; ateş, eklemlerde ağrı, eklemlerde kızarıklık, geçici eklem artriti bulguları, cilt altı nodulleri, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, kontrolsüz gövde hareketleri verilebilir. Bu bulguların 2-3 tanesi görülen çocukların doktor kontrolünden geçmesi önerilir.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Çocuk Ortopedisi konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar çocuk ortopedik sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde çocuk hastalarını tedavi etmektedir.